Andy Warhol „Car Crash” festménye 35 év után visszatért az aukcióra – és nettó 80 millió dollár lehet

Topline

A Sotheby's aukciósház szerint Andy Warhol ritka szitafestménye az egyik legfontosabb sorozatából várhatóan több mint 80 millió dollárért kel majd el, amikor a jövő hónapban 35 év után először árverésre bocsátják.

Főbb tények

A „White Disaster (White Car Crash 19 Times), amely egy nagyobb ütközés után eltorzult autót ábrázol, Warhol 1960-as évekbeli Halál és katasztrófa sorozatából származik, amelyben a művész gyakran grafikus képeket használt szitanyomással a sötét témák felfedezésére.

A Sotheby's becslése szerint a festmény több mint 80 millió dollár értékű lesz, amikor november 16-án eladásra kerül, de David Galperin, a New York-i aukciósház kortárs művészetért felelős vezetője elmondta. Forbes hogy egy „ilyen minőségű, ritkaság és hatalmas vizuális erővel bíró műnél az ég a határ”.

A festmény utoljára 1987-ben került árverésre, a Christie's-nél 650,000 XNUMX dollárért kelt el, bár azóta magánkézben adták tovább.

A mű közvetlenül kapcsolódik Warhol „Ezüst autóbaleset 2 (kettős katasztrófa)”, ugyanabból a sorozatból készült darab, amely 105.4-ban 2013 millió dollárért kelt el a Sotheby's-nél, és egészen ez év elejéig a valaha eladott Warhol legértékesebb alkotása volt (mindkét darab ugyanazt az autóbaleset-képet használja, és ugyanabban az évben készült).

A Warhol-féle Halál és katasztrófa sorozat darabjai a legkívánatosabbak a műgyűjtők körében – mondta Galperin, megjegyezve, hogy az elmúlt 15 évben a sorozatból mindössze két nagyméretű alkotás került aukcióra, és mindkettő új művészrekordot döntött.

A sorozaton belül csak három nagyobb mű tartalmazza ezt a konkrét autóbaleset-képet, mondta Galperin: a jövő hónapban árverésre bocsátott festmény, a 2013-ban eladott rekordmunka és egy darab a Modern Művészetek Múzeumakollekciója New Yorkban – így a magángyűjtemény vásárlása „egyszer a generációban lehetőség” lesz.

Mit kell figyelni

Az alkotás 15 év után először kerül nyilvános kiállításra november 4-től, a New York-i Sotheby's galériájában, az értékesítés előtti kiállítás keretében.

Nagy szám

195 millió dollár. Ennyi egy Warhol Marilyn Monroe portréja májusban eladó. Nemcsak Warhol legdrágább darabja volt az aukción, hanem az is rekordokat felállítani egy amerikai művésznek és a legértékesebb 20. századi festménynek. Kereskedő Larry Gagosian megvásárolta a festményt, de nem világos, hogy ezt saját maga vagy milliárdos ügyfele nevében tette-e.

Tangens

A Monroe-portrét a svájci műkereskedő, Thomas Ammann, Warhol barátja személyes gyűjteményének nagyobb aukciója keretében értékesítették. Ammann 19-ban eladta a „White Disaster (White Car Crash 1996 Times)” című filmet is jelenlegi tulajdonosának XNUMX-ban nem titkolt összegért – mondta Galperin. Forbes.

Fő háttér

Warhol a művészettörténetben és a művészeti piacon is a 20. század egyik legfontosabb művészeként beépült. A rekordot döntõ Monroe-portré mellett a közelmúltban feltámadt az érdeklõdés a néhai mûvész iránt több mint három évszázaddal 1987-es halála után. A Brooklyni Múzeum tavaly egy kiállítást rendezett, amely Warhol munkássága és erõs katolikus hite közötti kapcsolatot vizsgálta. . Az év elején a Netflix bemutatta a Warhol emlékirataira épülő dokumentumfilmet Andy Warhol naplóiés legalább három a Warholt felvonultató színpadi produkciók idén New Yorkban és Londonban nyíltak meg. A Legfelsőbb Bíróság az szerzői jogi ügy tárgyalása hogy nyomattal foglalkozik Warhol az énekes Prince fényképe alapján készült.

További olvasnivalók

Az Andy Warhol-naplók: A művészek híres barátairól készült képei több mint 1 millió dollárt kapnak az aukción (Forbes)

Larry Gagosian miért vette meg Andy Warhol Marilyn Monroe portréját rekordáron, 195 millió dollárért (Forbes)

Andy Warhol Erzsébet királynő pop-portréja platina jubileumára kiállítva (Forbes)

A jelentés szerint a művészeti piac 2021-ben meghaladta a pandémia előtti szintet 65 milliárd dolláros eladással (Forbes)

Source: https://www.forbes.com/sites/carlieporterfield/2022/10/28/andy-warhol-car-crash-painting-returns-to-auction-after-35-years-and-could-net-80-million/