A világ legrégebbi héber Bibliája 50 millió dollárt érhet el az aukción

Képek a Codex Sassoonról, amelyet a Sotheby's májusban aukcióra bocsát.

Udvariasság: Sotheby's

Egy több mint 1,000 éves héber Biblia akár 50 millió dollárért is elkelhet a tavaszi árverésen, amivel a valaha elárverezett legértékesebb történelmi dokumentum lesz.

A Sotheby's májusban árverésre bocsátja az úgynevezett Codex Sassoon-t, amely a XNUMX. századra datálható, és áthidalja a holt-tengeri tekercsek felfedezését és a mai héber Biblia modern módon elfogadott formáját.

„Ez az emberi történelem létfontosságú próbaköve” – mondta Richard Austin, a Sotheby's könyvek és kéziratok globális vezetője.

A Biblia eladási becslései 30 és 50 millió dollár közé tehetők. 2021-ben Ken Griffin hedge fund milliárdos 43.2 millió dollárt fizetett az első kiadásért az amerikai alkotmány másolata a Sotheby's aukcióján. 1994-ben Bill Gates 30.8 millió dollárt fizetett ezért Codex Leicester, tudományos írások gyűjteménye, amely Leonardo da Vinci rajzait tartalmazza.

A „Codex Sassoon” bibliát 15. február 2023-én mutatják be a New York-i Sotheby's-ben. – A Sotheby's szerint a Codex Sassoon a legkorábbi és legteljesebb héber Biblia, amelyet valaha fedeztek fel, és 30-50 milliós becsléssel árverésre ajánlják fel. amerikai dollár, így ez a valaha kínált legértékesebb nyomtatott szöveg vagy történelmi dokumentum.

Ed Jones | AFP | Getty Images

A Codex Sassoon név a Biblia korábbi tulajdonából származik, a híres gyűjtemény részeként. David Solomon Sassoon, aki a legjelentősebb judaica és hebraica kéziratok magángyűjteményét gyűjtötte össze a XX. Szakértők szerint a Codex Sassoon előtt a bibliai szövegeknek csak töredékei léteztek tekercs formájában.

A Sotheby's azt mondta, hogy bár a Biblia előkelő helyet foglalt el Sassoon gyűjteményében, csak nemrégiben tanulmányozták tudományosan, és a szén-dioxid keltezését a jelenlegi tulajdonos végezte, akit a Sotheby's nem volt hajlandó megnevezni.

A szén keltezése a 9. századra datálható, így régebbi lett, mint az Aleppó-kódex és a Leningrádi Kódex, két másik jól ismert korai héber Biblia.

Forrás: https://www.cnbc.com/2023/02/15/oldest-hebrew-bible-auction.html