A Warriors döntetlen az 1-1-es sorozatban agresszív védekezéssel és kifinomult pick-and-roll támadással

Dinasztikus futamuk során a Golden State Warriors – ha egészséges és ép – soha nem mulasztotta el a választ egy meglepő vereség után.

A bostoni negyedik negyedéves fordulat jellege alapján a 1-es NBA-döntő 2022. meccse akár a Steve Kerr-korszak legmegrázóbb vereségének is tekinthető. 10-ből kilencszer nem pazarolnak kétszámjegyű előnyt a végső keretbe kerülve.

A 2. meccset a Warriors feltételei szerint kellett lejátszani. Ha nem, akkor példátlan helyzettel álltak szemben. Mivel a rájátszásban még soha nem maradt el 2-0, a folytatásban nehezedett rájuk a nyomás. Ha kombináljuk a hazai pálya előnyének megfosztásával, és azzal, hogy mennyire ellenszenvesnek tűnt a védekezésük a szakaszon, válasznak kellett lennie.

Egy dinamit mögött a harmadik negyed és a Cleaning The Glass szerintA Warriors a szezon második legfukarabb védekezőteljesítményeként sok internetes káoszt akadályozott meg a 2. meccsben. 1-1-re döntögetett a sorozatból, és minden néhány nappal korábban elkövetett hibára reagált.

Az 1. meccs kétségtelenül ébresztő volt a Golden State védelmében, amelyre éppúgy büszkék, mint dicsőséges támadásukra és önzetlen identitásukra.

Miután 2021-ben egy sérülésekkel teli szezonban az ötödik helyet szerezték meg a védekezésben, idén a második helyre emelkedtek. A csapatok 106.6 labdaszerzésenként 100 pontját tartó Golden State valójában a Curry-Green-Thompson korszak legjobb relatív védekező értékelését adta. 5.1 pontonként 100 ponttal maradt el a liga átlagától – ezzel összesítésben a második helyen áll a franchise történetében, az 1963–64-es San Francisco Warriors mögött. Véletlenül a Wilt Chamberlain vezette Warriors vereséget szenvedett a döntőben… a Boston Celtics ellen.

Az 12. meccsen eltöltött 1 percen kívül a dubsok egész évben dőltek, és védekezőként végeztek. De az 1. meccs negyedik negyede nem jellemzően szörnyű volt. A játékosok elismerték. Kerr senkit sem hagyott megfeledkezni a döntőben megkövetelt „erő” szintjéről.

Mindenki tudta.

Ennek ellenére a csoportnak meg kellett hallania ezt a hangvezetőjüktől. Draymond Green, a Warriors jövőbeli Hírességek Csarnokának ötletgazdája a gyenge védekezésről szólt a csapathoz.

„Körülbelül öt perccel az 1. meccs után” – mondta Curry Green lelkes reakciójáról. „Ennyit kellett látnom és hallanom tőle, csak abból a szempontból, hogy mit kell tennünk.”

A Warriors ilyen nyomatékos válaszreakciója az oka annak, hogy három bajnoki trófeát emeltek a magasba, amelyek 2015-ig nyúlnak vissza. Bármikor, amikor zavarba jönnek vagy elhallgatnak, garantált a bosszú az úton. Ez sem csak egy enyhe visszaütés az ellenfélnek. Jobb, ha több szénagyártóra készül, mivel Golden State személyes módja annak, hogy visszanyerje lendületét.

A harmadik negyedben 14 labdaszerzésből mindössze 23 pontra korlátozta a Bostont, így a Golden State kétpontos előnyét 23 pontos lefújásra fordította a negyedik negyedre. Csak a harmadik negyedévben 60.9-es védekezési osztályzatot értek el, követve azt a receptet, amelyet nyolc éve alkottak, amikor ez a művelet elindult.

Már csak 4:25 volt hátra a harmadikból, így is 68-62 volt az állás. A Warriors hatpontos előnyben maradt, miután Boston egymás után hármast ért el.

Ettől kezdve 19-2-es hurrikán zárta a negyedet. Az elit védekező tudatosság, a fizikaiság és a támadó megközelítés egyszerűsítése kombinációjával a Golden State ütést ütésre adott. Aztán Jordan Poole 39 méteres ugrása a berregőnél valószínűleg beállította a Chase Center rekordját a tömegben.

Visszatekintve arra, hogy a Warriors miként adta meg az alaphangot a 2. játékban, azonnal feltűnik a felvételen, hogy mennyire volt éber, agresszív és időben védekező rotációjuk. Bár a félidőben még csak kétpontos volt az előny, a Warriors nem engedte, hogy a Boston diktálja a menetet.

Kerr szemszögéből a stratégiai oldalon nem igényeltek komolyabb módosításokat. Az 1. játékban felmerülő problémáik túlnyomó többsége a gyenge erőfeszítésből, a késői vagy nem létező bezárásokból, és egyszerűen nem tisztelték Boston íven túli szerepkörét.

A sorozat nyitásához Al Horford, Derrick White és Marcus Smart együtt lőtt 15-öt a 23-ból háromból. Ebből a 23 kísérletből 16-ot tekintettek „széles körben nyitottnak” a másodpercenkénti spektrum nyomkövetési adataiban. Ez legalább hat láb teret ad a képességnél jobban teljesítő külső lövöldözőknek (Horford esetében ez egy kiváló rájátszásbeli lövő).

A 2. meccsben ez a három együttes mindössze 2-ből kettőt lőtt a belvárosból – Boston még egyetlen hárompontos kísérletet sem produkált Horford számára az 7. meccsen eltöltött pályafutása után.

A vasárnapi győzelem után Curry megemlítette a védekezési elveikben észlelt azonnali különbséget.

„Az összpontosítás szintje a meccs megkezdéséhez” – mondta, amikor a Celtics lehűtésével kapcsolatban kérdezték. „Visszatekintettünk az 1. meccsre, és Marcus, Al Horford és Derrick White között négy-öt lövés volt az első félidőben, ami vitathatatlan volt. Ők profik. Ugyanúgy játsszák ezt a játékot, mint mi. Érted, ha a cipő a másik lábon és vagyunk ilyen típusú lövéseket szerezni… ez átragad a játék többi részére. Egy kicsit többet kezdesz keresni (lövések után). Kezded kényelmesebben érezni magad.”

Gary Payton II visszaszerzése nagyban hozzájárult a Golden State védekezési stratégiájához. Miután egy hónapot kihagyott egy könyöktörés miatt, 25 percet játszott az első visszavágón.

Ez felszabadította a Warriors azon képességét, hogy az egyik leghalálosabb összeállításukat kiépítsék Curryt és Greent Payton, Andrew Wiggins és Otto Porter Jr. triójával. Az alapján, hogy Klay Thompson hogyan küzdött a lövöldözéssel a döntő megkezdése érdekében, és Poole védekezési korlátai. ez az ötfős csoport a védekező nyomás és a váltható darabok hatékony kombinációját adja, miközben megőrzi a hozzáértő lövöldözést (Curry, Porter és Wiggins).

Ez egy tökéletes példa arra, hogy A) milyen típusú védekezési problémákat okozhat az adott felállás, és B) hogyan tárcsázták a Greent a játék során:

Payton őrzi Tatumot a fenti klipben, és felhívja Robert Williamst egy szokásos 1-5 pick-and-rollra. De ez azt jelenti, hogy Draymond lesz az, aki kiszáll. Green lényegében arra kényszeríti Tatumot, hogy vonuljon vissza a félpályára, és állítsa vissza a birtokot. Ahogy Green belső lábát támadja, a Warriors már a hátsó végén forog. Otto Porter lecsúszik, hogy megvédje a festéket, míg Curry „segíti a segítőt”, és elvágja Tatum elhaladó sávját.

A Golden State elkötelezettsége, hogy összehúzza a padlót, segítséget nyújtson a megfelelő helyeken, és aktív maradjon az elhaladó sávokban, a Celtics hanyagságát okozta. A Boston 18-szor fordított a 2. meccsen, így 33 pont a Warriors.

Ebből a 18-ból tizenegy az első félidőben történt. Csoda, hogy a Boston csak a félidőben találta magát kétpontos gödörben, de ez Jayson Tatum felhúzós kapuról lövésének ragyogásáról árulkodott.

„Úgy gondolom, hogy a forgalom gyakran a fizikaiság és az intenzitás mellékterméke” – mondta Kerr. „Azt hittem, kezdettől fogva ezt hoztuk. Draymondnak bőven volt köze ehhez, így (Paytonnak), így (Wigginsnek). Azt hittem, az egész csapatunk fizikális és intenzív, és tudod, jó munkát végeztünk azzal, hogy megpróbáltuk megnehezíteni a dolgukat.”

Fiú, megnehezítették?

Az egyik legkönnyebben látható kiigazítás a felvételen az volt, hogy a Golden State milyen gyakran választotta Greent Jaylen Brown mellett a 2. meccsen. Miután az első meccsen kevesebb mint 10 labdát töltött el elsődleges védőként Brown ellen, Green több mint kétszeresére növelte ezt a vasárnapi meccsen. győzelem. 21 labdát töltött el a Celtics legjobb behatolóján, így mindössze 2/7-es lövésnél tartotta azokban a percekben, amikor ragaszkodott hozzá.

Ha a Boston megpróbált egy labda képernyős akciót futtatni, hogy Draymondot kikapcsolja, a Warriors a show-and-recover technikájával teljesen megtagadja a váltást. Itt Nemanja Bjelicát rángatják akcióba a csúcson. Épp eleget lép ki, és hagyja, hogy Green visszatérjen az emberéhez:

Akárhogy is történt, Green és a Warriors nem engedte meg, hogy a Boston az általuk kívánt meccseken lakmározzon.

A Golden State visszatért védekező gyökereihez, és megtartotta feladatait.

Lehet, hogy Green a Warriors védekező hátvédje és halálos fegyvere páratlan IQ-jával és motorjával, de senki sem ábrázolja jobban, mit jelent a védekező kihívások elfogadása – és a „bevásárlás” fontossága – Currynél jobban.

Egy normál kosárlabda-univerzumban Currynek nem kellene minőségi védőnek lennie. Tekintettel a kisebb méretére és arra, hogy hányszor fogják emiatt megtámadni, a védekezési eredmények állítólag az átlag alatt maradnak. Ez tipikusan így megy az NBA-szinten, ahol a szélső támadások nem haboznak megkínozni a padlón lévő legkisebb védőt is.

A curry a kivétel.

Újra és újra meglepi az ellenfél csapatait azzal, hogy nem szegény védő lévén. Csakhogy ez nem arról szól, hogy Curry elfogadható szinten játszik. A Warriors soha nem elégszik meg a közepes eredményekkel a padló egyik végén sem. Arra törekednek, hogy mindent A-plusz ütemben csináljanak – ha nem tudják, kíméletlen, hatalmas erőfeszítéssel pótolják a hiányzó minőséget, és egyszerűen csak ráfizetnek.

Currynek semmi szégyellnivalója nem volt a védekezésben az 1. meccsen, tekintve, hogy a legtöbb meghibásodás nem őt okozta. De ez nem akadályozta meg abban, hogy a 2. játékban gépnek tűnjön, és elfogadjon minden Boston kihívását.

Képes volt ragaszkodni az őrökhöz, elöl tartani a labdát, és arra kényszerítette, hogy a lövés órája elkeljen. Ha volt egy váltás, és egy nagyobb test ellen találta magát, nevezetesen Al Horforddal lent, minden ütést harcolt és elvitt. A bostoni forgalom közül kettő a bajnoki szintű védekezést és Curry elismerését tartalmazta:

Ahogy Green rámutatott a meccs után, Curry soha nem kap dicséretet a védekező munkájáért. De a Warriors biztosan nem panaszkodik, ha a radar alá kerül, mivel a csapatok továbbra is támadják azt, amit gyenge láncszemnek tartanak.

„Soha nem teszi” – mondta Green arról, hogy Curry elismerést kapott a védelméért. „Az elmúlt néhány évben arról beszéltem, hogy mennyit fejlődött a labda azon az oldalán. A csapatok minden akcióba behívták, és megpróbálták felkapni. Ez már nem megy. Leül és vigyáz. Mindannyian mögötte állunk, ha segítségre van szüksége. De nem volt gyakran szüksége rá, és ez nagyszerű.”

Talán még 2016-ban Curryt szinte minden pick and roll szettben célba vették, mert valóban sok kisebb, mint az átlagos pontőr. Különböző erősítő és kondicionáló programok segítségével, valamint a csapat súlyzós edzőivel végzett folyamatos munka mellett ez már nem pontos.

„Beszéltem már arról, hogy mennyivel erősebb” – mondta Green. „Képes megállni a helyét, így nem tudod kiütni a helyéről. Ez óriási volt számunkra. Nem vagyok megdöbbenve, hogy ilyen típusú védekezést játszik.”

Curry javította játéka fizikai természetét anélkül, hogy hagyta volna, hogy ez befolyásolja a sebességét. Ez is fontos volt. Mivel támadóbirtokainak nagy százaléka a labda nélküli kiszabadulásra támaszkodott, nem lett volna bölcs dolog túl sokat felemelni. Curry 34 évesen talált egy boldog középkorú testet.

Lenyűgöző, amit most látunk a defensive enden. NBA körökben mindig hallani arról, hogy egy játékos nem hajlandó támadólag alkalmazkodni a modern bajnoksághoz. Curry számára örömmel vállalja az alkalmazkodás kihívását védekezően, még akkor is, ha a védekezése mögött meghúzódó narratíva mindig túl messzire nyúlt.

Védekező nyomása és a részletekre való odafigyelése soha nem jelentett felelősséget a Steve Kerr-korszakban. Lehet, hogy nem volt elit, de sok középút van a játékosok számára. Most, az élmezőny végén, egyszerűen védekezésben van.

„Pályafutásom során ez egy fizikai fejlődés, ami idővel megtörténik” – mondta Curry. „Nyilvánvaló, hogy nagyon sok munka volt ebben. De a nap végén, az újonc évemtől mostanáig, mindig az erőfeszítésről szólt. És csak az ápolási tényező – a fizikai korlátok leküzdése, az összecsapások vagy bármi más. Ha keményen igyekszel, jó dolgok történnek, és továbbra is jobb leszel. Mindig is ez volt a hangsúly. Most már jobban vagyok benne.”

Gary Payton II, aki a kosárlabda legjobb szélvédője lehet, tud egy-két dolgot a védekező elhelyezésről. Amikor egy felállásban van Curryvel, soha nem kell attól tartania, hogy csapattársa kihagy egy rotációt.

Eltekintve attól, hogy a Golden State mindenkivel megbánt a védekező mesterkurzussal, a 2. meccs másik fényes pontja az volt, hogy a Warriors milyen gyakran választotta Curry és Poole kezébe a labdát, és hagyta, hogy irányítsák a támadást.

A harmadik negyedben nem lettek túl aranyosak, és a labdán kívüli mozgásukra bízták a nyílásokat. A váltás elleni védekezés ellen néha csak egy kis szósz kell. Curry feltéve, hogy lejött erről a képernyő alsó részéről, és a sebességet a maga javára használta. Horford és Brown is a közelben van, de a felhúzó hármasa továbbra is a legjobb:

Ezzel a birtoklással Kerr utasítja Greent és Paytont is, hogy állítsanak be egymás utáni golyós képernyőket Curry számára. Ez borzasztó helyzetbe hozza a védőt, különösen, ha Green be fogja vezetni a belső 49-esét, és megakadályozza, hogy minden Boston védő bezárjon:

A harmadik negyed végén a Warriors meglovagolta Poole-ot, és hagyta, hogy a labda paravánokban működjön. Figyeld meg, hogy Curry a csaló, és beállít egy keresztképernyőt Looney számára. Meg akarják támadni Derrick White-ot a csöpögésről és bejutni a festékbe. Pontosan ez történik, amikor Poole kihúz két védőt, és kidobja Looney-nak:

Az első két meccs története a Boston következetlen visszaesései. Az 1. meccs első felében a legrosszabb védekezés közé sorolható, amelyet Curry és a Warriors a rájátszásban látott. Egyenesen nyílt tekintetekbe lépett a mély cseppekből.

Az 1. meccs második felében a Celtics alkalmazkodott, szorosabban játszott a periférián, és az utolsó két negyedben kordában tartotta Curryt.

A 2. játék gyakorlatilag a fordítottja volt. Curry csak a második félidőben kezdett kiszabadulni, és sikert ért el a csöpögés nélküli játékával. A Bostonnak még nem sikerült egy teljes meccset összehoznia a kiemelkedő védelmet Curryvel szemben.

Aztán a Celtics továbbra is elérte, amit kellett – a San Francisco-i megosztottság a prioritási listájuk élén állt a sorozatban. Ime Udokán múlik, hogy megtalálja-e a módját, hogyan oldja meg a harmadik negyed támadóproblémáit, és biztosítsa, hogy Curry pick-and-rolljain nagyobb ellenállás legyen a TD Gardenben.