Az Indiana Pacers történelmileg rossz csapat volt a szoros meccseken

Minden NBA-csapat minden szezonban elveszít néhány szoros meccset. Ez természetes, és valami biztos, hogy megtörténik egy tehetséges bajnokságban, amely jelenleg tele van paritásokkal.

Ám az elmúlt szezonban az Indiana Pacers túl sok szoros meccsen találta magát a rossz végén – a Pacers a 2021–22-es szezont 19 vereséggel zárta, négy vagy kevesebb ponttal. A kék és az arany gyakran összeomlott, amikor későn volt esélyük nyerni, és ez teljesen megváltoztatta a szezonjukat.

„A nap végén ott vagyunk. Le kell zárnunk a meccseket, védekezésben és támadásban is” – mondta Domantas Sabonis, az Indiana All-Star egykori centere a kampány során, miután hárompontos Pacers-veszteséget szenvedett el. "Csak össze kell fognunk egy csoportnak."

Kontextusba helyezve a Pacers által ebben a szezonban elvesztett szoros meccsek száma igazán kiemelkedik: az Indiana 19 veresége kis különbséggel több mint háromszorosa az előző szezonban elszenvedett hatnak. A legutóbbi szezonban mindössze egyharmaddal lépték túl ezt a fél tucat összlétszámot.

Az Indiana végül 23 meccsen játszott, amelyeken négy vagy kevesebb pont döntött, ami vezette a bajnokságot és a negyedik legtöbb egy szezonban az elmúlt évtizedben. A Cirlce City csapata sok meccsen ott volt, de amikor megszólalt az utolsó berregő, ritkán diadalmaskodott.

Nehéz feladat meghatározni, hogy pontosan mi hibázott a Pacers számára a meccsek során – nem azért, mert nem világos, miért nem tudták befejezni a meccseket, hanem azért, mert a kicsinyített nézet azt sugallja, hogy a válasz a „minden”.

Az NBA.com szerint a Circle City csapata mindkét végén küszködött kuplunghelyzetekben. Ban,-ben 45 meccs, amit a Pacers játszott amelyben az utolsó öt percben öt ponton belül volt az eredmény, a Pacers 11-34-re elhúzott. Támadóértékelésük a kuplung pillanataiban iszonyatos 94.3 volt, ami a harmadik legrosszabb mutató a bajnokságban. A védekezésben is ugyanilyen rosszak voltak a dolgok – az Indiana csapata 114.4 pontot adott 100 labdaszerzésenként kuplunghelyzetben a szezon során. Amikor a játék a vonalon volt, a kék és az arany kudarcot vallott a kosárlabda alapvető céljai között: tedd át a labdát a hálón, és akadályozd meg a másik csapatot ebben.

„Változatlanul apró dolgokra vezetnek le” – mondta Rick Carlisle vezetőedző a szoros csatákról. „Mindig az utolsó darabra és hasonló dolgokra összpontosítunk. De ez az alapvető végrehajtáson múlik.”

A szoros meccsek végén lezajlott támadóküzdelmek rettenetesek voltak. A Pacers gyakran változtatott, amikor a játék függőben volt – ahelyett, hogy a megszokott játékaikat futnák, és okos szettekkel támadtak volna, Indina inkább az elszigeteltséghez és az egyszerű pick-and-rollokhoz fordult. Ez a változás önmagában nem jelent problémát; A legtöbb NBA-csapat a szoros meccsek késői szakaszában alkalmaz hasonló stratégiát, hogy megakadályozza a labdákat, és növelje annak esélyét, hogy legjobb játékosa fontos lövéseket hajtson végre.

De a Pacers számára ez az ötlet nem járt sikerrel. És a beosztás összetétele is szerepet játszott. Míg a csapatnak több labdakezelője volt, akik képesek voltak egy adott labdát lőni, addig Carlisle csapatában kevés olyan srác volt, aki folyamatosan le tudta volna törni a bezárt ellenfél védelmét – ha úgy tetszik, közelebbről is. Enélkül nehéz minőségi felvételeket készíteni a játékok végén.

"Amikor egy utolsó játékot játszol, meg kell találnod a varratokat és meg kell találnod a lyukakat." Lloyd Pierce segédedző elmondta a 2021 decemberi meccs végén végrehajtott offenzíva-végrehajtásról. A Pacers két ponttal kikapott a Golden State Warriorstól, nem sokkal azelőtt, hogy Pierce megmagyarázta a késői támadást, és Indiana megfordította a labdát a meccs végén. .

A Pacersnél a labdák jelentették a témát a meccs végén. A csapat a nyolcadik legrosszabb fordulatszámmal végzett a kuplungban az elmúlt szezonban, ami rontotta az akkoriban amúgy is gyenge hatékonyságukat – Indiana liga legrosszabb igaz lövés százaléka Ebben a szezonban a válság idején, és egyike volt annak a három csapatnak, amelyek százaléka 50 alatt volt. Bárhogyan is szeljük, az Indiana támadóteljesítménye rossz volt a kuplungban, mind a rossz stratégiai döntések, mind a szoros hiánya miatt.

„Egyértelműen minden helyzetben jobbak és jobbak lehetünk.” – mondta Carlisle, miután a kampány elején hárompontos vereséget szenvedett az Atlantától.

Eközben Indiana kuplungvédelme talán aggasztóbb volt 2021-22-ben. Míg az offense ezekben a pillanatokban lejjebb került a bajnokságban, a Pacers offense néhány szezonja már a kuplungban bűzlött. 2020-21-ben a kék-arany a 28. helyen végzett a támadóértékelésben kuplungmomentumokban, 2019-20-ban pedig a 20. helyen álltak. Victor Oladipo elcserélése óta nem rendelkezik kiváló támadófegyverrel, ezért a csapat a meccsek végén támadólag küzdött.

De így is sikerült a csapatnak az eredményes, sőt erős, késői védekezésnek köszönhetően. A Pacers a 6-6-es szezonban 2020-21-ra végzett a négy vagy annál kevesebb ponttal eldöntött meccseken, részben azért, mert a csapat a védekezésben a hatodik helyen végzett a kuplungban, 102.2-vel. Az előző évben a harmadik helyen végeztek a kuplungvédő értékelésben. Egy ideig, hiába küzdött a gólszerzéssel az utolsó percekben, az Indiana megboldogult kemény védekezéssel.

Ez az elmúlt szezonban romlott. A Pacers a 26. legjobban védekező csapat volt, amikor a meccs a vonalon volt, és ez nagyon fájt nekik a veszteségek oszlopában.

„Úgy gondolom, hogy nem akkor állítjuk meg, amikor szükségünk van rá. Azt hiszem, minden, amit teszünk, a defensive endben történik” – mondta Malcolm Brogdon gárda a csapat késői hibáiról, miután kétpontos vereséget szenvedett a Minnesotától. „Vannak meghibásodásaink. Csak egy kis meghibásodás az utolsó percben, másfél perc megöl minket.”

A Pacers mindössze négyszer nyert négy vagy annál kevesebb ponttal ebben a szezonban, és ezek közül hármat olyan csapatok ellen arattak, amelyek az utolsó hét között végeztek. Egyszerű, a Pacers nyomorult volt a szoros meccseken, és ez teljesen megváltoztatta a szezonját.

A 2021–22-es szezont megelőző három szezonban a Pacers együttesen 19–21-re végzett a négy vagy kevesebb ponttal eldöntött meccseken, ami majdnem 500-as rekord. Ha a Pacers az idők 50%-át megnyerte volna, amikor kuplunghelyzetbe került volna ebben a szezonban, hét-nyolc győzelmet arattak volna. Ez megváltoztatta volna az egész szezonjukat – lehet, hogy nem sikerült volna ugyanazok a kereskedések, lehet, hogy nem a szezon végén a fiatalabb játékosokat részesítette előnyben, és előfordulhat, hogy különböző aláírásokat hajtottak végre a kampány során. Az Indiana Pacers szörnyű – történelmileg rossz – kuplunghelyzetekben volt ebben a szezonban, és ez mindent megváltoztatott.

A Pacers szemszögéből nézve a szoros meccsek mennyisége megnehezítheti a szezon hatékony értékelését. Az Indiana meccseinek több mint fele tengelykapcsoló-momentumokat tartalmazott, ami azt jelenti, hogy a Pacers ellenféltől függetlenül általában olyan jó volt, mint az ellenfele egy adott este 40-45 percnyi akció során. Makroszempontból ez azt sugallja, hogy a csapatnak megvan a tehetsége ahhoz, hogy felvegye a versenyt a legtöbb csapattal, és lehet, hogy csak nem volt szerencséje.

Addig a 2020–21-es időszakban a legtöbb meccset játszó csapat (a Washington Wizards) elérte az utószezont. 2019–20-ban a Carlisle-i Dallas Mavericks volt az a csoport, amelyik a legtöbb meccsel zárt négy vagy annál kevesebb végeredménnyel, és az utószezonba is eljutott. Általánosságban elmondható, hogy a mérkőzések késői közelsége gyakran azt jelenti, hogy a csapat még az NBA-listák legjobbjait is diadalmaskodni tudja.

De ez idén nem volt így a Pacers esetében, és mikroszempontból ez azt mutatja, hogy a Pacers milyen szegényes volt a meccsek végén. Ez nem csak balszerencse volt, hanem minta – a csoport nem tudta átlépni a célvonalat előnnyel.

Az Indiana az előző szezon során lépéseket tett e problémák orvoslása érdekében. Egy cserében megszerezték Tyrese Haliburtont, egy kiváló fiatal játékost, aki tud védekezni, és támadó tűzereje lehetővé tette számára, hogy közelebb kerüljön, ha agresszívebbé válik. A kereskedési határidőtől a szezon végéig, abban az időszakban, amikor a kék és az arany drasztikusan eltérő névsort kapott, Indiana a 11. helyen áll a kuplung védekező értékelésében. Késői védekezésük a szezon előrehaladtával javult.

Ha a Haliburton jobban be tud kerülni, és ezek a védekező számok megmaradnak, a Pacersnek sokkal jobb csapatnak kell lennie szoros meccseken a következő szezonban.

És kell is, mert történelmileg rosszak voltak azokban az esetekben az elmúlt szezonban. A 19 vereség négy vagy kevesebb ponttal a negyedik legtöbb egy szezonban az NBA történetében, a Pacersnek egyszerűen jobbnak kell lennie a szoros csatákban. Ha nem tudják javítani a sorsukat, akkor sorsra juthatnak újabb nyomorúságos szezon.