Ritkán látható Rubens festménye visszakerül az aukcióra – és 35 millió dollárt kereshet

Topline

Peter Paul Rubens barokk mester régóta elveszettnek hitt festménye akár 35 millió dollárért is elkelhet, ha januárban újra árverésre kerül.

Főbb tények

A „Keresztelő Szent János levágott fejével ajándékozott Salome” állítólag 1609 körül készült, miután Rubens Olaszországból visszatért szülőföldjére, Flandriába, ahol közel egy évtizedig élt.

A festmény azt a bibliai jelenetet ábrázolja, amikor Keresztelő János levágott fejét átadták Salomenak, Heródes király menyének, aki kérte, hogy öljék meg.

A festmény témája a 17. századi festmények gyakori témája volt a Sotheby's szerint, amikor a „veszélyes és hatalmas nőket” figyelmeztető meseként ábrázoló művészet népszerűsége arra késztette a művészeket, hogy más bibliai alakokat is hasonló megvilágításban ábrázoljanak, mint Rubens festményét.Sámson és Delila”, amely a londoni Nemzeti Galériában lóg.

Keveset tudunk a „Keresztelő Szent János levágott fejével bemutatott Salome” eredetéről, de a Sotheby's szerint a festményt 1666 és 1700 között a spanyol királyi leltárak dokumentálták, ami arra utal, hogy egy spanyol arisztokrata megrendelésére készülhetett. Antwerpenen keresztül utazott, ahol Rubens telepedett le.

A festményről azt hitték, hogy elveszett, amíg újra fel nem fedezték egy francia család gyűjteményében, ahol évtizedekig tévesen Rubens követőjének tulajdonították, nem pedig magának a művésznek – mondta George Wachter, a Sotheby's North America elnöke. Forbes.

Eladták érte 5.5 millió $ 1998-ban a Sotheby's-ben eladták a festményt Otto Naumann műkereskedőnek és Alfred Bader néhai kanadai üzletembernek, akik a Metropolitan Museum of Art műemlékvédőjével, George Bisaccával restaurálták a festményt, mondta Wachter, ekkor adták el a szálloda milliárdosának. Steve Wynn egy privát eladás során (Wynn elvesztette uralmát a festmény felett, amikor eladta a Bellagio Hotelt Las Vegasban az MGM Grandhoz, Wachter szerint).

Nagy szám

$ 76.5 millió. Ennyit a legértékesebb festménye Rubens 2002-ben aukción szerezte be. „Az ártatlanok mészárlása” vásárolt néhai kanadai milliárdostól Kenneth Thomson.

Fő háttér

Rubens festményét januárban árusítják New Yorkban a Fisch Davidson Collection nevű barokk alkotásokból álló gyűjtemény részeként, amely egy tíz régi mesterfestményből álló sorozat, amelyet Mark Fisch, a Metropolitan Museum of Art megbízottja és ex-e gyűjtött össze. - felesége Rachel Davidson. Ketten jelentkeztek válás korábban ebben az évben. A gyűjtemény Guercino és Orazio Gentileschi darabjait tartalmazza, Caravaggio követőjét és Artemisia Gentileschi atyját, aki azon kevés női barokk művészek egyike. A gyűjtemény egésze várhatóan mintegy 60 millió dollárt hoz majd.

További olvasnivalók

A német klímaaktivisták burgonyapürét dobnak 110 millió dolláros Monet-festményért (Forbes)

A jelentés szerint a művészeti piac 2021-ben meghaladta a pandémia előtti szintet 65 milliárd dolláros eladással (Forbes)

Michelangelo rég elveszett első ismert akt rajza rekordot döntő 24.4 millió dollárért kelt el (Forbes)

Forrás: https://www.forbes.com/sites/carlieporterfield/2022/10/25/rarely-seen-rubens-painting-returns-to-auction-and-it-could-fetch-35-million/