Rafael Nadal 5 szettben győzött, hogy bejusson az Australian Open elődöntőjébe, most 2 győzelem a rekord 21. főcím

Rafael Nadal gyomorrontáson és néhány brutális körülményen túljutva bejutott az Australian Open elődöntőjébe, és most két meccsgyőzelemre van a rekord 21. Grand Slam-bajnoki címtől egyesben.

A 35 éves spanyol több mint négyórás ötszettes győzelmet aratott a 14. kiemelt és a másik balkezes Denis Shapovalov felett 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3-ra. , hogy bekerüljön a négyes döntőbe Down Under. Ő van negyedik legidősebb férfi Ken Rosewall, Roger Federer és Mal Anderson után bejutott az elődöntőbe.

Nadalnak most két teljes szabadnapja lesz péntek előtt, amikor a hetedik helyen kiemelt Matteo Berrettini, a wimbledoni második és a 7. helyen álló Gael Monfils, a 17 éves francia győztesével találkozik.

Nadal 23-13-ra javított XNUMX-szettes pályafutása során.

„Nagyon nehéz nap, nagyon meleg” – mondta Jim Couriernek a bíróságon adott interjújában. – Nem gyakoroltam rá.

„Számomra csodálatos az elődöntőben lenni” – tette hozzá.

Nadal, akinek egyetlen ausztrál nyílt bajnoki címét 2009-ben szerezte, holtversenyben áll a riválisokkal, Federerrel és Novak Djokoviccsal 20 főnél, bár nemrég azt mondta, nem foglalkozik a GOAT státuszával. Djokovicsot természetesen a kilencszer megnyert torna előtt deportálták, mert nem kapott Covid-19 elleni védőoltást.

Nadal, aki több korábbi Australian Open-utazáson is megküzdött sérüléseivel, 7-7-re javított az Australian Open negyeddöntőjében, ami messze a legrosszabb mutatója a négy nagybajnokság közül. A döntőben négyszer veszített (2012, '14, '17, '19).

A spanyol is az egy győzelem nélkül a negyedik ember lett az Open Era-ban 500 keménypályás meccset nyert, csatlakozva Federerhez, Djokovichoz és Andre Agassihoz. Nadal már most az egyetlen ember a nyílt korszakban, aki 400 vagy több meccset nyert kemény és salakon egyaránt (464 túraszintű meccsgyőzelem agyagos pályán).

Nadal dupla bréklabdája után 4-5-nél a harmadik játékrészben Shapovalov megsimogatta egy gyönyörű, egykezes fonákját, és ökölbe szorította a negyedik szettet.

Shapovalov a negyedik játékrészben szerzett bréket 3-1-re Nadal kettős hibájának köszönhetően, amely éppen akkor következett be, amikor a szurkoló az adogatása közepén kiabált. A következő játszmában Nadal megérintette a gyomrát a játék közben, és elfintorodott. 1-4 lemaradása után hívta a gyógytornászt, és bevett néhány tablettát.

A negyedik szettet 5-3-as állásnál adogatva Shapovalov dupla bréklabdán zárta le a döntőt, és egy döntő ötödöt hajtott végre.

Nadal a negyedik meccs után elhagyta a pályát egy hét percig tartó orvosi vizsgálat és WC-szünet miatt.

„Kezdtem rosszul érezni magam a gyomromban, ezért csak megkérdeztem, tehetnek-e valamit” – mondta Nadal. "Csak ellenőrizték, hogy minden rendben van-e a szervezetemben, majd beveszek néhány tablettát, hogy megpróbáljak javítani a gyomorproblémán."

A mindent eldöntő ötödikben Nadal egy kicsit jobban felpörgette a lépést, és 2-0-ra szerzett egy bréket, amikor Shapovalov egy fonákot rázott le Nadal kézi kézből. 3-0-ra vezetett, mielőtt zárta volna, amikor a kanadai egy fonákos röplabda szélesre ütött, majd a földön törte ütőjét.

„Ez az ütő pirítós” – mondta Brad Gilbert az ESPN-től.

Nadal 2022-ben úgy lépett pályára, hogy az elmúlt hat hónapban mindössze két meccset játszott, miután lábsérülése miatt kiesett Wimbledonból és a US Openen. Decemberben Covid-19-tesztje is pozitív lett.

„Az igazi igazság az, hogy két hónappal ezelőtt még nem tudtuk, hogy egyáltalán visszatérhetünk-e a turnéra” – mondta. "Csak az élet ajándéka, hogy újra itt vagyok és teniszezek, és egyszerűen élvezem."

Shapovalov megzavarta az olimpiai aranyérmes Sascha Zverev-et a negyedik fordulóban a Margaret Court Arénában, így a negyedben kikapta az egyik favoritot a bajnoki cím megszerzéséért, és a negyedben veszélyeztette Nadalt.

„Mindig megtiszteltetés egy olyan srác ellen küzdeni, mint Rafa” – mondta Shapovalov a meccs előtt. „Mindig szórakoztató. Mindig harc lesz ellene.”

Shapovalovnak el kellett szigetelődnie, miután Ausztráliába érkezett Covid-tesztje pozitív volt, de gyorsan felépült, és segítette Kanadát megnyerni az ATP-kupát Sydneyben, és most harmadszor is bejutni a Grand Slam-negyeddöntőbe.

A negyeddöntőben a sorsolás alsó felében a 4. helyen álló Stefanos Tsitsipas a 11. helyen álló, 20 éves olasz Jannik Sinnerrel, a második helyen álló Daniil Medvegyev, a US Open bajnoka pedig a 2. Felixszel találkozik. Auger-Aliassime, Shapovalov kanadai társa.

A bukméker.eu szerint Medvegyev (+180) volt a tornára benevezett favorit, őt Zverev (+335) és 6 Nadal (+950) követte.