Rafael Nadal bejutott az Australian Open döntőjébe, és rekordot jelentő 21. Grand Slam címre pályázik

Rafael Nadal bejutott az Australian Open döntőjébe, és most a történelem küszöbén áll.

A 35 éves spanyol nem mutatott semmilyen rossz hatást a Denis Shapovalov elleni ötszettes negyeddöntős győzelem miatt, amelyben gyomorrontással küzdött, és hatékonyan elküldte a 7-es Matteo Berrettint 6-3, 6-2, 3-ra. 6, 6-3, eső miatt zárt tetővel a Rod Laver Arénán.

Nadal a 29. nagydöntőjébe került, és most a rekord 21. Grand Slam-bajnoki címért pályázik egyesben a vasárnapi fináléban a második helyen álló Daniil Medvegyev, a US Open bajnoka vagy a negyedik, Stefanos Tsitsipas, a francia nyílt teniszbajnokság második helyezettje ellen. Nadal 2-4-re áll az Australian Open döntőjében, egyedüli címét Down Under 1-ben öt szettben szerezte meg Roger Federerrel szemben.

„Őszintén szólva, nagyon sokat jelent számomra, hogy újra itt lehetek a döntőben” – mondta Nadal Jim Couriernek a pályán adott interjújában.

Nadal a közelmúltban azt mondta, nem foglalkozik a GOAT státuszával, de szeretné megelőzni régi riválisait, Federert és Novak Djokovicsot, akik 20 fős meccsen holtversenyben állnak vele. Nadal is pályázik Djokovic mellé azon férfiak között, akik kétszer nyertek minden nagyot.

Djokovicsot természetesen a kilencszer megnyert torna előtt deportálták, mert nem kapott Covid-19 elleni védőoltást.

– Számomra mindennél jobban az Australian Openről szól, nem? - mondta Nadal. „Ez egy csodálatos esemény. Kicsit szerencsétlen voltam pályafutásom során néhány sérülés miatt, máskor pedig elképesztő döntőket játszottam, jó esélyekkel a Novak 2012 ellen, a Roger 2017 ellen. Néhányszor közel voltam, nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy pályafutásom során egyszer nyertem .

"De soha nem gondoltam arra, hogy 2022-ben még egy esélyt kapjak, úgyhogy próbálja meg élvezni a mai győzelmet, és holnap után a legjobbat fogom tenni."

A spanyol is lett a negyedik ember az Open Era-ban 500 keménypályás meccset nyert, csatlakozva Federerhez, Djokovichoz és Andre Agassihoz. Nadal már most az egyetlen ember a nyílt korszakban, aki 400 vagy több meccset nyert kemény és salakon egyaránt (464 túraszintű meccsgyőzelem agyagos pályán).

Berrettini, a wimbledoni döntős nem tudott túl sok küzdelmet felmutatni, miután a negyeddöntőben Gael Monfilsszel öt szettet, a harmadik körben pedig Carlos Alcarazzal öt szettet élt túl, és 0-8-ra kikapott a „Big 3” ellen. .”

„Elég fáradtnak tűnik odakint” – mondta John McEnroe a műsorban.

A balkezes Nadal többször is megütötte az olasz fonákját, és kivezette a komfortzónájából. Az első szettben elért harmadik szettpontja alkalmával Nadal megütötte a szettet, és megszerezte a szettet.

Ezután a második szettben 1-0-nál gyors brékre ütötte át a keresztpályás előretolást, majd 3-0-nál kettős bréket szerzett. Ezután egy szép szeletű fonákot ütött, így 4-0-ra vezetett a második szett dominanciája felé.

„Remekül kezdtem a meccset” – mondta Nadal. „Az első két szett hosszú idő óta az egyik legjobb, de aztán tudom, milyen jó Matteo, nem? Nagyon szilárd játékos, nagyon veszélyes. A harmadiknál ​​már tudom, hogy valamikor el fog menni a lövésekhez.”

Két szettet lemaradva, Berrettini keményen küzdött, és növelte adogatásának teljesítményét, 23 zsinórban szerzett adogatáspontot nyerve a harmadik szettben, és szorosan tartotta a negyedik szettet. De a negyedik 3-4-nél adogatott, a második bréklabdánál pislogott, amikor a hálóba lőtt.

Az 5-3-as meccsen adogatva Nadal zárta a meccset, amikor Berrettini egy fonákot a hálóba talált. Mindketten a hálónál ölelkeztek, Nadal pedig ünnepelve a tömeg felé emelte bal karját.

„Szenvednünk kell, és harcolnunk kell, csak így lehet ma ott, ahol vagyok” – mondta Nadal.

Nadal 2022-ben úgy lépett pályára, hogy az elmúlt hat hónapban mindössze két meccset játszott, miután lábsérülése miatt nem tudott részt venni Wimbledonban és a US Openen, és szeptemberben Barcelonában kellett kezelni. Decemberben Covid-19-tesztje is pozitív lett.

De ha most nézzük a játék szintjét, az ember soha nem tudhatja.

„Az igazság az, hogy két hónappal ezelőtt még nem tudtuk, hogy egyáltalán visszatérhetünk-e a turnéra” – mondta a negyeddöntős győzelme után. "Csak az élet ajándéka, hogy újra itt vagyok, teniszezek, és egyszerűen élvezem."