Az olimpiai férfi snowboard Big Air döntőjében a legtöbb versenyző landolt az 1800-as években, ahogy a sport gyorsan fejlődik

Amikor a por – vagy hópermet – leülepedt a férfi snowboard big air keddi döntőjén, hét versenyző ért célba egy 1800-as, felső határig tartó snowboardos trükköt, amely öt teljes kört tartalmazott.

A kínai Su Yiming, a norvég Mons Roisland, a kanadai Max Parrot, a japán Hiroaki Kunitake, az egyesült államokbeli Chris Corning, a norvég Marcus Klevland és a japán Takeru Otsuka trükközte a három futamos döntőt, ahol a versenyzők két legjobb futása volt. számolni (de különböző trükköknek kellett lenniük).

Az egyik versenyző, Corning, még a megfoghatatlan quad cork 1800-at is leszállta (négy tengelyen kívüli megfordítással), amellyel kevés versenyző ért földet a versenyben.

Yiming, Roisland és Parrot arannyal, ezüsttel és Parrot végzett a dobogón; Yiming és Parrot gyarapította éremgyűjteményét, miután ezüst-, illetve aranyérmet szerzett a férfi slopestyle döntőjében a múlt héten.

A 2022-es pekingi slopestyle bronzérmes Mark McMorris 1800-at kísérelt meg második és harmadik futamán a nagy légi döntőben, de így sem tudott tisztán landolni.

A férfi slopestyle verseny bírálati vitákkal került a címlapok közé, miután a bírók nem vették észre, hogy Parrot a legmagasabb pontszámot elérő futása során elhibázott egy fogást, és a térdét ragadta meg a tábla eleje helyett. Tekintettel arra, hogy Yiming és McMorris három ponton belül végzett tőle, ez valószínűleg felrázta volna a dobogót.

De szerencsére a bírók nem váltak sztorivá a férfi big air döntőjében.

Izgalmas verseny volt, amely nagy levegőt hozott – hasonlóan a férfi és női halfpipe és slopestyle versenyhez korábban ezeken a játékokon – a következő korszakba lépett. Gondoljunk csak bele: a 2018-as phjongcshangi olimpián, a big air debütálásában a kanadai Sebastien Toutant szerzett aranyat 1620-as hátlappal, ami 89.50-et ért el.

Gyorsan előre 2022-ig, és a hátsó 1620-as „biztonsági” trükk a versenyzők számára, akik tovább veszélyeztették a dobogót – és igen, ez nevetségesen hangzik. Ám amikor Corning az első nekifutásra – és addig a döntőnek csak a harmadában – kihozta a hátsó quad 1800 dinnyét, világossá vált, hogy ez nem egy szokványos snowboardverseny lesz.

A legalacsonyabb pontszámot elérő trükk Parrot kettője közül egy elülső hármas 1620 Weddle grab volt. 76.25-nél ez volt a legalacsonyabb pontszámot elérő trükk a három dobogós versenyző hat eredményes futása közül. Parrot 94.00 pontot kapott a fülkéjéért (elülső kapcsoló) háromszoros 1800 Indy grabért a 2. futamon.

Roisland két trükkje közül a legalacsonyabb, ami beszámított a pontszámba, 82.50, egy 1620-as dinnyefogás volt a 3. futamon. A frontoldali 1800 Indy az 1. futáson 89.25-öt ért el.

Eközben az aranyérmes Su 1800-as volt, végig. Első nekifutásra egy hatalmas frontoldali 1800-as farokfogót ért el, 89.50-ért. A másodiknál ​​egy még nagyobb hátsó hármast, 1800 Indyt taposott magas, 93.00-as pontszámáért.

A 17 éves versenyző már az első olyan versenyző volt, aki az 1800-as éveket két úton is leszállta FIS-versenyen (egy hátsó tripla parafa 1800-as és egy frontoldali 1800-as), amit decemberben tett meg. Előrement, és megtette az olimpián, hogy megszerezze Kína első olimpiai snowboard aranyérmét. Valójában Su volt az első férfi snowboardos, aki felállt Kína olimpiai dobogóra.

Su már csak két hónapja van hátra pályafutása első jelentős címétől, miután a decemberi gőzhajós világkupán aranyérmet szerzett, és ő lett az első kínai snowboardos, aki akár big airben, akár slopestyle-ben is dobogóra állt a világbajnokságon harmadik világbajnoki indulásán.

Most olimpiai arany- és ezüstéremmel egészítheti ki önéletrajzát. A Su a férfi slopestyle és big air következő generációját képviseli.

A hangulat az olimpiai nagy légi döntő után, ahogy kell, ujjongott. Ez volt a legkevésbé vitatott a három férfi szabadfogású döntő közül, és bemutatta a sportág hihetetlen közelmúltbeli fejlődését és globális tehetségállományát.

Ha azonban van egy figyelmeztetés az eseményből, az az, hogy az 1800 körüli felhajtás nem haladhatja meg a versenyzők megítélésének alapjait: amplitúdó, nehézség és leszállás.

Az amplitúdó szó szerint számszerűsíthető, és a leszállást is könnyű észrevenni, köszönhetően a leszállórámpára festett kék vonalaknak. A nehézség a legszubjektívebb kritérium.

A snowboardozás „szent grálja” az, hogy mind a négy irányba forgatható: elülső, hátsó, vezetőfülke és hátsó kapcsoló. A hátsó oldal váltása a legnehezebb, mivel a versenyzőknek vakon kell felszállniuk a nem domináns lábukra. A FIS bírák kézikönyve kifejezetten kijelenti, hogy „ha háttal közelítjük meg az objektumot (hátsó oldal vagy kapcsoló hátra), megnehezíti a manővert.”

Volt néhány példa a nagy légi döntőben, amikor a versenyzők váltott hátsó trükköket hajtottak végre – például McMorris váltó hátsó hármas 1620-as stalefish-je az 1-es futamon, vagy másik kanadai Darcy Sharpe váltó hátsó hármas hármasa, 1620 Indy a 2-es futamon –, ami aláhúzottnak tűnt, főleg, hogy néhány Riders frontside triple 1620s magasabb pontszámot ért el, mint switch backside társaik.

Természetesen a markolat típusa, az amplitúdó és a landolás is közrejátszik, de a trükkjeik legtechnikásabb változatát produkáló versenyzőket nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha valaki más 180 fokos elforgatást tesz hozzá.

A nézők azt is észreveszik, hogy az olimpiákon általában magasabban jutalmazzák a nagyobb körforgást és előrehaladást jelentő trükköket, míg az olyan versenyek, mint az X Games, nagyobb súlyt adnak a stílusnak és a pörgés irányának. A versenyzők az adott versenyhez igazíthatják a futást, de az olimpia – akár tetszik, akár nem – megadja az alaphangot a következő négy év fejlődéséhez.

Végül Corningé volt a verseny egyetlen quad 1800-a – valami olyasmi, ami a döntőbe jutáskor úgy tűnt, hogy talán szükséges lesz az arany nyeréséhez.

Billy Morgan megszerezte az első 1800-as quadot 2015-ben. Kleveland 1800-ben az X Games Aspenben versenyzett az első 2017-as hátsó quaddal. Otsuka megszerezte az első 1800-as quadot az X Games-en 2021-ben.

A férfi slopestyle döntőjében azonban ezeken a játékokon Su lett az első, aki 1800-as triplát ért el a téli olimpián. A játékok felzárkóztak mindenhez, ami az elmúlt négy évben történt – majd új mércét állított fel a következőre.

A lécet megemelték snowboard slopestyle-ban és big airben. A következő négy évben pedig azt láthatjuk, hogy Su lesz az új zászlóvivő – végül átveszi a stafétabotot gyermekkori hősétől, McMorristól, minden idők legdíszítettebb slopestyle-lovasától.

Mi a következő lépés? Nos, 2021 októberében Su a svájci Saas-Fee-i edzőtáborban 1980-ban hátrébb került. A finn Rene Rinnekangas lett a világon elsőként a januári X Games versenyen. Senki sem ért el ezeken a játékokon. Ez nem így lesz a 2016-os Milano Cortinán.