Josh Williams, a Nascar Xfinity sorozat egyik vezető esélyese, régi iskola versenyzője

Josh Williams nem adja fel álmát, hogy a Nascar legjobb old-school versenyzője legyen. A floridai márna- és kecskeszakállat visel, ami miatt úgy néz ki, mint egy 20. századi versenyző, de valójában csak egy versenyzésre éhes 29 éves.

„Sisaktartóknak, ülésmelegítőknek vagy kormánykeréktartóknak hívom őket” – mondta Williams a régi típusú sofőrökről. „Kevés olyan srác maradt, aki az alapoktól meg tudna építeni egy autót, aki le tudja húzni, és nem sok ilyen srác van.

„Az a régi iskola srác akarok lenni, aki visszahozza. Ez a célom. Azt keresem, hogy az emberek felismerjék, és régi iskolás srácnak bélyegezzenek. Ilyen vagyok, mindig is ilyen voltam, és nem fogok megváltozni.”

Williams úgy gondolta, hogy áttörést fog elérni a 2022-es szezonban, amikor csatlakozott a BJ McLeod Motorsportshoz a Nascar Xfinity sorozatban. Ezzel a lépéssel bemutatkozhatott a kupasorozatban abban a csapatban, amelyet a McLeod Matt Tiffttel közösen birtokol, a Live Fast Motorsports, a bristoli földespályán a 25. helyen végzett.

Azonban az év első nyolc versenyéből háromra nem sikerült bejutnia, ami komoly csapást mért egy korlátozott finanszírozású versenyzőre. McLeod végül manőverezett Wiliams tulajdonosa pontjaival, hogy megszilárdítsa helyét a következő versenyeken, és az első 23 versenyen a csapatnál maradt. Végül visszatért a Mario Gosselin által irányított DGM Racinghez, egy szervezethez, ahol fiatal karrierjének nagy részét együtt töltötte. 2020-ban Williams hat top 10-et szerzett a DGM-mel, és a 15. helyen végzett a bajnokságban.

„A mai korban ez olyan nehéz, mert az Xfinity sorozatot elég sok finanszírozás árasztja el” – mondta Williams. „Nehéz a helyzet, mert még ha meg is van a finanszírozás, valaki megverte. Építjük márkánkat és bővítjük partnereinket.

„Úgy gondolom, hogy jövőre a jobb felszerelésre fogunk koncentrálni. Felkészültebbnek kell lennünk, és nagyon jó autókat kell vinnünk a versenypályára. 100%-os erőfeszítést tettünk a Phoenixben, és a top 10-be kerültünk, de a végén egy rossz boxkiállásunk volt, és a 15. helyen végeztünk. Ez egy nagyon jó nap számunkra, és jövőre többet fog látni rajtunk.”

A Williams erősen zárta az évet a 15. hellyel Phoenixben. A Live Fast Motorsports számára két további kupasorozatot is vezetett. Újabb 25. helyezést ért el az Indianapolisi országúti pályán, és a 31. helyen végzett a Charlotte Rovalon.

Míg a Williams a korlátozott finanszírozást egy nagyobb csapathoz tudná vinni, hogy kevesebb versenyt futhasson, de csúcsminőségű felszerelésben, a jelenlegi lehetőségekkel való növekedésre összpontosít.

A tanulás évét – magyarázta – el akarja felejteni.

„Úgy mondanám, nagyszerű tanulási élmény volt” – mondta Williams 2022-ről. „Sok dolgot tanultam magamról. Perspektívába kell helyezni, hogy mindenkinek vannak jó évei, és mindenkinek vannak rossz évei. Ezt durvanak fogom megjelölni, és elfelejtem. A következő évre koncentrálok, és megpróbálok erősnek lenni, felfutni az élre, és sikeres helyezéseket elérni.”

A Williams évének egyik jó oldala azonban az, hogy jelölték az év Comcast Community Champion of the Year címére, amiért évekig visszaadta a gyerekeket. Több mint 150 kórházat látogatott meg személyesen és a Zoomon a járvány alatt. E látogatások során számtalan gyerekkel és családjukkal találkozott, hogy kifejezze támogatását.

Ahogy Williams gyerekekkel végzett munkája bővülni kezdett, az OhmniLabs segítségét kérte Telepresence robotjaik használatához, lehetőséget biztosítva néhány gyereknek, hogy a kórházi ágyaikból virtuálisan megtapasztalják a garázstúrákat. Ebben az évben kapcsolatot alakított ki a Ryan Seacrest Alapítvánnyal, amely zárt láncú TV- és rádióstúdiókat épít a gyermekkórházakban országszerte, hogy élményben részesítse azokat a betegeket, akik nem tudnak kimenni a pályára.

„Valószínűleg sírni fogok egy kicsit” – mondta Williams, ha elnyeri a kitüntetést, amelyet november végén fognak bejelenteni. „Lágy vagyok. Szuper különleges, nem csak nekem, hanem a Seacrest Alapítványnak is. Tudtunk együtt dolgozni, és meglátogatni ezeket a helyeket. Csodálatos dolog visszaadni nekik egy magasabb szinten.”

Miközben Williams a jövőjére összpontosít, a cél az, hogy bemutassa tehetségét, és visszatérjen 2020-as számaihoz. Az ARCA Menards Series-ben eltöltött napjai óta alkalmazza azt a munkamorálját, amikor versenyzett és autókon dolgozott családi csapatának.

Annak ellenére, hogy Williams feljebb lépett a ranglistán, egy dolog nem változott, ez pedig az, hogy szívesen dolgozik saját autóin. 2023-ra vonatkozó terveit nem jelentette be, de arra számít, hogy visszatér az Xfinity sorozatba.