Az angliai nők történelmet írnak, amikor Kelly hosszabbítási gólja megpecsételte az Eb-dicsőséget

Chloe Kelly hosszabbításban szerzett góljával Anglia 2-1-re legyőzte Németországot, és szenzációs módon megnyerte a 2022-es Európa-bajnokságot a zsúfolásig megtelt Wembley Stadionban.

A rekordszámú, 87,192 110 fős közönség előtt Kelly 1966. perccel győztese bebiztosította Angliát, az ország első jelentős nemzetközi sikerét azóta, hogy a férfi válogatott XNUMX-ban megnyerte a világbajnokságot.

„Ez életem legbüszkébb napja” – mondta Leah Williamson kapitány, miután felemelte a trófeát. „A verseny öröksége a társadalom változása. Mindenkit összehoztunk, és vannak emberek a játékokon. Szeretnénk, ha az emberek eljönnének a WSL-mérkőzésekre, de ennek a csapatnak az öröksége a győztes, és ez egy utazás kezdete.”

A korosztályos döntőben Ella Toone remek lövéssel vágta le a Lionesseket, közvetlenül az óra lejárta után a gól nélküli, de szórakoztató első félidőt követően.

Keira Walsh remek passzával felállította csapattársát, a labdát a német védelem köré csavarta Toone útjába. Megfigyelte Merle Frohms kapust a vonalon kívül, és elment a lövés felé, és a labdát a német ütköző mellett elgurult, és Wembleyt elragadtatta.

A nyolcszoros bajnok Németország azonban – aki percekkel a kezdőrúgás előtt sérülés miatt veszítette el góllövőlistáját, Alexandra Poppot – nem sokáig maradt alul, mivel Lina Magull a 79. percben egyenlített. Sydney Lohmann Tabea Wassmuthot találta a területen belül, utóbbi keresztrúgását a középpályás fordította haza.

A hosszabbítás első harmadában kalitka volt, egyik fél sem akart hibázni, de Anglia 10 percnyi játékperccel áttört. Németország nem tudott szögletet hárítani, Kelly lövése visszapattant a lábára a hatméteren belül. Ismét ott volt, hogy megforduljon Frohms mellett, és megnyerje Angliának első jelentős trófeáját.

Rekordszámú Wembley-i közönség előtt kalitka volt a kezdés, de Anglia kezdett jobban. Négy percen belül Fran Kirby labdázott, Ellen White találkozott vele, de a fejese egyenesen Frohms elé került.

Németországnak a 25. percben volt a félidő legjobb helyzete. Georgia Stanway akaratlanul is rábólintott egy német szögletre, az Oroszlánosok pedig igyekeztek tisztázni, mire Mary Earps ráugrott a szabad labdára.

Anglia közvetlenül a szünet előtt megszerezhette volna a vezetést. Beth Mead középen választotta ki White-ot, de a csatár dőlt, amikor eltalálta, és a labda a léc fölé emelkedett.

Németországnak öt perccel a szünet után kellett volna megszereznie a vezetést. Magull a kapufa mellé bökte a labdát, miután egy kis teret talált magának, mire Toone az óra elteltével megelőzte Angliát.

Martina Voss-Tecklenburg csapatának hamarosan egyenlítenie kellett volna. Magull ismét a lövéssel próbálta tesztelni Angliát, de tekercselése csak a kapufát találta el. Earps ott volt, hogy megszerezze a kipattanót, de nem tudta megakadályozni, hogy Magull egyenlítsen a 11. perccel.

Klasszikus hosszabbítás volt – egyik fél sem akart semmit elárulni. A németek elleni gyötrelmes tizenegyespárbaj jöhet szóba.

De aztán Kelly – mindössze 24 évesen – hazavitte a győztest, és Wembley-t túlhajtásba küldte, Anglia pedig a játékot látta, hogy beírja nevüket a történelembe.

Wiegman: Küzdős játék volt, de kit érdekel?

Az England Women menedzsere, Sarina Wiegman a BBC-nek elmondta:

„Megnyertük a kupát. Egyszerűen hihetetlen. Nem is emlékszem, mit kérdeztél tőlem! Nem tudom, mi folyik itt!

Mitől olyan ellenálló ez a csapat: "Van fél órád? Ha valóban jobb akarsz lenni minden egyes nap, akkor ezt kell tenned.

„A játékosok együtt akarták csinálni, és megállapodtunk néhány dologban a viselkedéssel kapcsolatban, és ez nem csak szavak voltak.

„Megéltük, és ez az eredmény. Németországgal nagyon szoros volt, és egy kicsit harcias játék volt, de kit érdekel? Európa-bajnokok vagyunk.

„Mondtam a játékosoknak, hogy még öt percre van szükségünk, mivel Spanyolország ellen már áttörtünk két gátat, és 15 percig újra meg kell csinálnunk.

– Nincsenek titkaim. Csak egy kis időre van szükségem, hogy rájöjjek, mi történik. A trófea elég nehéz – tudnám!”

Mead aranycipőt és a torna játékosa díjat nyeri

Bár Mead nem szerzett gólt a Wembley-döntőben, két személyes elismeréssel is kiegészítette kabinetjét, megnyerte az Aranycipőt és a Verseny játékosa díjat.

A szélső hat gólnál járt egyenrangú Alexandra Popp-pal, de a német csapatkapitány a bemelegítés során megsérült, mert Mead átvette az elismerést, miután öt gólpasszt jegyzett a torna során. Poppnak egyik sem volt a maga részéről.

Alessia Russo szintén a harmadik helyen végzett négy góllal – beleértve azt a lenyűgöző, Svédország elleni hátvédet is, amelyről még évekig beszélni fognak.

Mead egy kiválasztott UEFA-bizottság a torna játékosává is koronázta, ami lenyűgöző fordulatot jelent, miután egy évvel ezelőtt kihagyta a Team GB olimpiai keretéből.

"Nem hiszem el, a futball néha lenyomja az embert, de a visszapattanás a legjobb módja, és ezt tettük" - mondta.

„Szótlan vagyok, nem tudom felfogni az egészet, még mindig sokkos állapotban vagyok. Nem hiszem el, hogy megnyertük, egyszerűen nem tudom, ez őrült. Annyira büszke vagyok erre a csapatra. Szeretem ezt a csapatot és szeretem ezt az országot.”

A német Lena Oberdorf a torna fiatal játékosa trófeát is hazavitte, hiszen mindössze 2022 évesen kitört a 20-es Európa-bajnokságon.

Reakció az Oroszlánosok győzelmére

A királynő: „A legszívesebben gratulálok a családomnak és a női labdarúgó Európa-bajnokság megnyeréséhez. Ez jelentős eredmény az egész csapat számára, beleértve a támogató személyzetet is. A Bajnokság és az Önök teljesítménye méltán kapott dicséretet. Az Ön sikere azonban messze túlmutat a méltán megérdemelt trófeán. Mindannyian olyan példát mutattak, amely inspirációt jelent a mai lányoknak és nőknek, valamint a jövő generációinak. Remélem, hogy olyan büszke leszel arra a hatásra, amelyet a sportágban gyakoroltál, mint a mai eredményre.”

Voss-Tecklenburg: Anglia megérdemelt bajnok

Martina Voss-Tecklenburg német vezetőedző:

„Tegyünk különbséget a futball és az érzelmek között. Kezdjük a labdarúgással, az első félidő labdabirtoklása inkább az angol oldalon volt. Nyomást gyakoroltak ránk. Kaptak néhány szabadrúgást, nálunk néha hiányzott a bátorság.

„Sikerült néhány támadásunk, ami jó volt. A 0-0-s helyzetre gondolok, tiszta helyzet volt a tizenhatosban, ami tiszta kézilabda volt. A VAR megnézte, de nem adta meg. Miért nem nézett rá a játékvezető? Ez kicsit fájt.

„Bátran akartunk játszani, hogy megszerezzük az első gólt, és magas nyomással játszunk. Amikor valóban többet birtokoltuk a labdát, kaptuk a gólt. A hosszabbításban a 2-1 nem volt szerencsés. Talán a büntetésnek kellett volna eldöntenie.

„Anglia megérdemelt bajnok. Így keményen nyernek, és nézik a támogatást, amit kaptak. Ha két gólt szerez Németország ellen, akkor megérdemelt bajnok. Gratulálunk nekik.

„Sok energia és büszkeség a csapatomra. Hihetetlenül hangos volt. Ez segítségünkre lesz a jövőben. Mindent beleadtunk a pályán, nem minden működött, de izzadságot, küzdelmet és energiát adtunk. Ez nagyon szomorú, nem találja a megfelelő szavakat, hogy elmondja a csapatnak. Csak ezt kell feldolgoznom. Azért jöttünk, hogy megnyerjük a meccset, de ez nem sikerült. Lehet, hogy holnap más érzésem lesz vele kapcsolatban.

„A második helyezettek nagyon jól hangzanak, de egy kicsit fáj. Csak egy csapat nyerhet ma, lehet, hogy még egy kis időre lesz szükségünk, hogy ezt megemészssük.”