A Cincinnati Bengals a 4. AFC címmérkőzésen játszik vasárnap, az első Super Bowl győzelmével

A Cincinnati Bengals szokatlan helyzetben van.

Vasárnap a csapat második egymást követő évben mérkőzik meg a Kansas City Chiefsszel az AFC Championshipben. A franchise történetében ez a negyedik alkalom, hogy a Bengals konferencia címmérkőzésen játszik. Ebben a körben megnyerték az előző három fellépést, és bejutottak a Super Bowlba, ahol minden alkalommal veszítettek.

Ennek ellenére a franchise történetének nagy részében a Bengals a liga legkevésbé sikeres franchise-jai közé tartozott.

Tavaly januárig 31 éve nem nyertek rájátszást, vesztes hét Wild Card körmérkőzés ezalatt az időszak alatt, köztük zsinórban öt 2011 és 2015 között. És eltekintve attól a három szezontól, amelyben Super Bowlban szerepeltek, csak egy győzelmük van a rájátszásban. Ez 6. január 1991-án történt, amikor a Bengals 41-14-re legyőzte a Houston Oilerst egy Wild Card meccsen, amikor Boomer Esiason hátvéd két touchdown-passzt dobott, és futott még egyért.

A következő héten 20-10-re kikaptak a Los Angeles Raiderstől, kezdetét vette a rájátszásbeli győzelmi szárazság, amely csak 15. január 2022-én ér véget.

Most, a hátvéd Joe Burrow-val az élen, a Bengals először játszik egymás elleni AFC-bajnoki mérkőzéseken. Cincinnati esélytelen a Chiefs ellen, és nehéz úton játszik, de a Bengals a legutóbbi három meccsén legyőzte a Chiefst, amelyek mindegyike három ponttal döntött, beleértve a 27-24-es győzelmet december 4-én Cincinnatiben.

Íme egy pillantás a Bengals másik három AFC-bajnoki mérkőzésére:

10. január 1981. – A Bengals 27-7-re legyőzte a San Diego Chargerst Cincinnatiben

A Bengals úgy lépett be az 1981-es szezonba, hogy három egymást követő szezonban az utolsó helyen végzett a divíziójában. És csak háromszor jutottak be a rájátszásba, és minden alkalommal az első körben veszítettek.

Ennek ellenére Cincinnati áttörő szezont ért el: 12-4-re végzett, megnyerte az AFC Centralt, és megszerezte a konferencia első számú kiemelt helyét a rájátszásban. A Bengals 1-28-gyel nyitotta az utószezont győzelem a Buffalo Bills felett, mint a hátvéd Ken Anderson dobta a meccset megnyerő touchdownt a negyedik negyedben az újonc fogadó Cris Collinsworth-nek, aki most az NBC vezető játékelemzője.

A következő hétvégén a Bengals 20 ponttal legyőzte a Chargerst ismert mint a „Freezer Bowl” a hideg viszonyok miatt: a mérsékelt volt -9 fok, míg a szél -59 fok volt. Anderson két touchdownt dobott, míg a védelem nyomás alatt A Chargers All-Pro hátvédje, Dan Fouts, aki 15-ból 28-öt ért el egy touchdownért és két interceptionért, és kétszer menesztették.

A Super Bowlban január 24-én Detroitban a Bengals elveszett, 26-21, a San Francisco 49ers ellen, akik megszerezték első címüket. A San Francisco hátvédjét, Joe Montanát választották a meccs legértékesebb játékosának, miután 14 yardot szerzett 22/157-vel, egy touchdownt és újabb touchdownt szerzett.

8. január 1989. – A Bengals 21-10-re legyőzte a Buffalo Billst Cincinnatiben

A Bengals megnyerte osztályát, és 1-12-es mérleggel az AFC első számú kiemeltjeként bejutott a rájátszásba. Ők kellett a legnagyobb pontkülönbség (119 pont) a bajnokságban, és az NFL-ben legjobb 28 pontot ért meccsenként.

A búcsút követően Cincinnati nyitotta meg a rájátszást szilveszterkor a Seattle Seahawks, az AFC West bajnoka ellen. A félidőben a Bengals állt előre, 21-0, három lerohant touchdownnál. A Seahawks ezután két touchdownt szerzett a negyedik negyedben, 21-13-ra alakította az állást, és a hátralévő két percben visszakapta a labdát, de nem szereztek gólt.

Az AFC címmérkőzésén az első két kiemelt helyet játszották, valamint az alapszakasz visszavágóját, amelyen a Bengals 35-21-re legyőzte a Billst hazai pályán november 27-én. A Bengals nyerte ismét a rájátszásban, amikor 50-szer futottak el a labdával 175 yard és két touchdown mellett, és 39:29-20:31-es előnyt szereztek a labdabirtoklásban. A Bills hátvédje, Jim Kelly három interceptiont dobott, és csak 14-et adott a 30-ból.

A Super Bowl a hét évvel korábbi meccs visszavágója volt, és ugyanaz a végeredmény. Ezúttal a 49ers nyert. 20-16, ami Montana 10 yardos touchdown-passzával zárult, John Taylornak 34 másodperccel a hátralévő idővel. Ez volt rangsorolt a 21. legjobb játék az NFL történetében, és szívszorító volt a Bengals számára, akik annak ellenére is megelőztek, hogy Esiason csak 11-ből 25-et passzolt, és interceptiont dobott.

30. január 2022. – A Bengals hosszabbításban 27–24-re legyőzte a Chiefst Kansas Cityben

A Bengals a tavalyi év egyik meglepetéscsapata volt. Három egymást követő évben az utolsó helyen végeztek a divízióban, és 2015 óta nem jutottak be a rájátszásba.

Ennek ellenére a Cincinnati az utolsó négy alapszakasz-mérkőzéséből hármat megnyert, megnyerte az AFC North-t, és a 4. kiemeltként bejutott a rájátszásba. Ők nyerte a Las Vegas Raiders elleni 26-19-es vadkártyajáték, ami 1991 januárja óta az első rájátszásbeli győzelmük. A következő héten a Bengals Tennessee-be utazott, és legyőzött az első helyen kiemelt Titans 1-19-ra, miközben Evan McPherson 16 yardos mezőnygólt lőtt az idő lejártával.

A Bengals ismét az AFC címmeccsére utazott. A Chiefs volt a második számú kiemelt és kedvenc, miután sorozatban a negyedik szezonban szerepelt a konferencia bajnokiján.

A félidőben a Chiefs vezetett 21-10-re, bár a meccs még korántsem ért véget. A következő 14 pontot a Bengals szerezte, köztük McPherson 52 yardos mezőnygólját, amellyel 24-21-re vezetett a Cincinnati, alig több mint hat perccel.

A következő drive-ban a Chiefs hátvédje, Patrick Mahomes öt egymást követő passzt adott, köztük Travis Kelce kétyardos gólját, amivel a Kansas City megszerezte az első gólt az 5 yardos vonalon, 1:30-nál. Ám a 9-yardos vonalról harmadikként Mahomest kirúgták és fumble-elték, de Kansas City felépült a 26-yardos vonalnál.

A Chiefs ezután Harrison Butker rúgóhoz fordult, aki 44 yardos mezőnygólt lőtt, mivel lejárt az idő, és hosszabbításba kellett küldeni a meccset. A Kansas City megnyerte az érmefeldobást, és megszerezte az első hosszabbítást, de a Chiefs háromszor kikapott. A következő labdaszerzésnél ismét McPherson jött be, 31 yardos mezőnygólt és elküldés a Bengals 33 év után első Super Bowl-ját.

Ahogy a Bengals tette az 1989. januári Super Bowl-ban, a második félidőben vezetést szerzett. A Cincinnati 20-13-ra vezette a Los Angeles Rams csapatát McPherson mezőnygóljára, 10:15 maradt a harmadik negyedből. De megint nem szereztek gólt és elveszett, 23-20, amikor a Rams hátvédje, Matthew Stafford dobott egy 1 yardos touchdownt Cooper Kuppnak 1:25-tel a vége előtt. Kupp nyolc elkapása volt 92 yardon és két touchdownon, és a Super Bowl legértékesebb játékosának választották.