Jegyzetek a Cleveland Cavaliers két meccses sorozatából Miamiban

A Miami Heat elleni clevelandi kétmeccs egy bemelegítésnek tűnt a rájátszásba. v Íme, ami kiemelkedett a Cavs 1-1-es felosztásából.

Mindkét meccs rájátszás lecke volt – de különböző módokon

Az 1. meccsen, amikor Garland egészséges volt, a Cavs 104-100-ra nyert. Egyik csapat sem volt igazán erős támadásban, a Cavs 113-as, a Heat pedig 107.5-ös támadást ért el. (Mindkettő a Cleaning The Glass szerint, a ligaátlag alatt volt a szezon összesítésével szemben.)

A Cavs kétféleképpen találta meg a módját a győzelemnek. Először is magas szinten védekeztek, és a Miamit 88.8-as támadóosztályzatra korlátozták a félpályán. 29 eladott labdából 22 pontot is szereztek. A csekély árrések játékában a forgalom kényszerítése és kihasználása jelentette a különbséget. Ez egy olyan csapat ellen volt, amelyik a liga felső felében szerepel, per Cleaning The Glass. Ez lenyűgöző.

Másodszor, Darius Garland kiváló volt, és valószínűleg a Cavs legjobb játékosa. Donovan Mitchellnek nem volt szabad estéje – 18 pont, 7-18 mezőnyből, 1-7 háromból. A negyedik negyedben mindössze két pontja volt. Garland több mint feljebb lépett, fokozta agresszióját, és oly módon kereste a saját lövését, hogy néha tétovázik. Csapatcsúcsot ért el 25 ponttal a 8-16-os lövésnél, amiben háromból 3-6 is volt. Emellett 7 gólpasszt is adott a mindössze 3 eladott labdával szemben, és 6-6 volt a sorból.

Cleveland 12-7 abban a szezonban, amikor Garland hat vagy több szabaddobást végez. A szezonban pályafutása legjobbja, meccsenként 4.8 szabaddobást ért el. Amikor tárcsázza az agresszióját, és arra törekszik, hogy jobban megfeleljen a vonalnak, Garland a leghatékonyabb. Ez ad a Cavs-nek egy újabb módszert a gólszerzésre, amikor nehezebb pontokat szerezni. Ez gyakrabban következik be, amikor a következő hónapban kezdődik a rájátszás.

Eközben a 2. meccsen a Cavs kihagyta Garlandot. Mitchellnek 42 pontja volt, és úgy nézett ki, mint aki 50-et szorgalmazott. De elfogyott az energiája, ahogy a meccs 43 percet játszott. A 9-12-es első félidő után Mitchell 6-18-ra állt a másodikban. Garland ottléte lehetővé tette volna Mitchellnek még egy rövid pihenőt, amire szüksége volt.

A Cleveland védekezése is megroggyant, a Heat 122.7-es, a félpályás támadásra pedig 104.7-et ért el. A Cavs offense is jó volt (119.8-as támadóértékelés, 104.5-ös a félpályán), de nem elég jó.

Mitchell és Isaac Okoro is azt mondta a meccs után, hogy a Cavs lehetett volna fizikálisabb is. Azt is mondták, hogy nehezebben kellene élniük a Heat legjobb játékosait azáltal, hogy fizikálisak és tesztelik a játékvezetők által kiáltott határokat. Ez a helyes ötlet – mind a rájátszás szempontjából, mind pedig ami illik Cleveland játékstílusához.

A Cavs akkor van a legjobban, ha a védelmük be van zárva, és a támadásba táplálkozik. Pénteken nem volt ott a recept.

Evan Mobley szabálytalansága a Cavs védelmére is kihatott, hiszen mindössze 31 percet játszott. A rájátszásban a 36-38-as sávban fog feljebb kerülni, és a Cavs védelme jobb, ha padlón van, vagy nem. Ő is ritkán szabálytalankodik, szóval Mobley szabálytalanságba kerülése nem nagy probléma. De pénteken az volt.

Lamar Stevens bitorolta Dean Wade-et

Stevens Celtics elleni teljesítménye után most a Cavs rotációjában van. Dean Wade nem.

Míg Stevens 26 és 24 percet játszott két meccsen a Miami ellen, Wade nullát játszott. Még a második meccsen is, amikor Darius Garland kiesett, Wade helyett Cedi Osman látott perceket.

Wade nem játszik jól, mióta elvette Kevin Love perceit. 20% alá lőni háromból, amióta Love kivásárlást kért, nem elég jó. Ez Wade-et a rájátszásban a kispadra juttatná, és mivel a Cleveland most szigorítja a rotációt a rájátszásra készülve, ennek most van értelme.

Stevens ehhez képest tudja ki ő és fellép. Nem ő az a távtartó, mint Wade (legalábbis amikor Wade lövöldöz), de versenyez, vág, és van némi lövési képessége középtávú felhúzásban. Nyílt hárompontosokat is bedob – amit Wade nem csinált a csere előtt.

Stevens védekezésben is fel tud állni a nagyobb szárnyakkal szemben. Nem fogja őket bezárni, de munkára készteti őket, és előttük marad, hogy vitatott felvételt készítsenek. Wade jól van ezeken a helyeken, de Stevensnek van egy erőssége, ami segít. Figyelemre méltó volt látni, ahogy feltart Butlerrel szemben. Butlert nem vette ki a játékból, de elég nagy volt ahhoz, hogy megakadályozza Butlert abban, hogy kemény felhúzást hajtson végre, ahelyett, hogy behajtott volna, hogy kontaktust kezdeményezzen és szabálytalanságot húzzon. Ha Wade ott van, Butler lecsapott volna.

Ricky Rubio felpörög

Rubio 25 percet játszott szezoncsúcsot a Heat Friday ellen, és lezárta a meccset a Cleveland színeiben. Ez annak a jele, hogy a Cavs egyre többet tesz a tányérjára.

De ez még mindig figyelemre méltó, mert a Cavs milyen óvatos volt Rubióval január 12-i debütálása óta. Ebben a szezonban még nem játszott back-to-back-et. (Cleveland utolsó meccse a jövő héten lesz, és nem világos, hogy Rubio mindkét meccsen pályára lép-e.) Péntek előtt a szezon csúcspontja percekben szerdán 22 perc volt. A pénteket is beleértve, az egész szezonban csak egyszer játszott 20 percnél többet.

Rubio még nem tért vissza – még mindig úgy mozog, mint egy 32 éves, aki a játékban eltöltött második ACL-év után ismét teljes erőbedobással dolgozik. A támadószámai nem jók.

„Oda jön” – mondta a Cavs vezetőedzője, JB Bickerstaff a hét elején. - Öhm, tudod, megint csak a lehetőségekről fog szólni, és csak, tudod, a ritmusról és az időzítésről és azokról a dolgokról. Úgy gondolom, hogy minél több percet kap, minél több lehetőséget kap a csapattársakkal, minél több az ismétlés az ellenfelekkel és hasonló dolgokkal, egyre jobb lesz. Szóval úgy gondolom, hogy jó irányba halad, de nem hiszem, hogy még száz százalékig Ricky.”

De tudja, hol kell védekezni, és nagyot játszik – a kerete lehetővé teszi számára, hogy kitartson a hajtásokon, és váltson, amikor a széleken köt ki. Az offense-nek még be kell jönnie ahhoz, hogy ő legyen az a Rubio, amelyre a Cavsnak szüksége van ahhoz, hogy elérje a labdarúgását. A megnövekedett percek azonban azt sugallják, hogy a Cavs úgy érzi, fizikailag eljut arra a pontra, ahol ez lehetséges.

A Cavs úgy érzi, a negyedik kiemeltnek szánta

Ha valami váratlant leszámít, a Cavs–Knicks 4-5-ös meccsen bezárva érzi magát.

A negyedik helyen a Cavs 2.5 meccsel van előrébb a Knicks előtt – ez ésszerű előny 13 meccsel a vége előtt. A Cleveland is 3.5 meccsel van lemaradva a harmadik helyen kiemelt Philadelphiától. A Cavs a kettő között találja magát.

Változhatna. A menetrend szerinti erősség alapján a Cavsnek van a legkönnyebb menetrendje az NBA-ben. A 76ersnek van a harmadik legnehezebb menetrendje; tshe Knicks a nyolcadik legkönnyebb. A Cleveland március 15-én a Philadelphiát, március 31-én pedig a Knicks csapatát látja vendégül. Mindkét meccsnek kihatása lehet a tabellára.

De vad kilengésekkel járna, hogy ez megtörténjen. Amikor a Cavs március 10-én kikapott a Heattől, a 76ers legyőzte a Trail Blazerst, és Joel Embiid meccsgyőztes lett. Aznap csak tovább szilárdította a rájátszásbeli pozíciót.